Czyszczenie klawiatury

  Klawiatura komputera jest jedną z najbardziej eksploatowanych części komputera. Wielogodzinna praca przed komputerem sprawia, że spożywane posiłki i napoje lądują na klawiszach, a co gorsza w przestrzeniach pomiędzy nimi. Klawiatura klei się, a klawisze zgrzytają, co zdecydowanie utrudnia pracę. Ponadto, zalegające resztki to znakomita pożywka dla bakterii. Czyszczenie klawiatury pomoże przywrócić jej dawną świetność i zapobiec infekcjom. Podpowiadamy, jak czyścić klawiaturę oraz jakie gadżety mogą okazać się przydatne podczas tej, wbrew pozorom, mało skomplikowanej czynności.

  Jak czyścić klawiaturę?

  Czyszczenie klawiatury laptopa i peceta przebiega podobnie. Samo przetarcie klawiszy szmatką nie rozwiąże problemu. Wprawdzie klawisze przestaną się kleić do palców, ale nie do obudowy. Jednak zanim przystąpisz do demontażu klawiszy, zrób zdjęcie klawiatury, aby potem nie mieć problemu z umieszczeniem odpowiednich klawiszy w odpowiednim miejscu. Ważna informacja dla właścicieli klawiatury bezprzewodowej – zalanie jej czułego mechanizmu wodą może ją po prostu zniszczyć. Czyszczenie w tym przypadku może okazać się bezowocne.

  Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do pracy odłączyć klawiaturę od komputera. W przypadku laptopa, wyłączamy komputer. Następnie odwracamy klawiaturę „do góry nogami” i wytrząsamy okruszki. Na tym etapie przyda się pędzelek z miękkim włosiem do wygarnięcia resztek i kurzu.

  O tym, jak odczepić klawisze przeczytasz w instrukcji obsługi laptopa lub na stronie producenta klawiatury. Przeważnie wystarcza płaskie narzędzie, np. płaski śrubokręt, do podważenia i odczepienia klawiszy. W przypadku dużych klawiszy typu baks pace czy klawisza spacji oprócz plastikowych zatrzasków, przytwierdzone są metalowymi wspornikami, które należy delikatnie wysunąć. Klawisze laptopa wymagają dużej precyzji i podniesienia klawiszy najpierw do góry (za pomocą dwóch śrubokrętów), a następnie chwytamy w dwa palce, odchylamy do góry i odczepiamy dolny zaczep. Zdarza się, że wraz z klawiszem laptopa odczepia się również tzw. scisors, biały plastikowy element umożliwiający naciskanie klawisza. Jego montaż wymaga precyzji, dlatego w przypadku laptopa lepiej oddać go do czyszczenia do serwisu. Klawiaturę PC zawsze będzie można wymienić. Z laptopem nie jest już tak łatwo.

  Po zdjęciu klawiszy czyścimy dokładnie klawiaturę za pomocą sprężonego powietrza oraz ściereczek. Trudnodostępne miejsca można wyczyścić nawilżonym patyczkiem higienicznym. Po dokładnym wyczyszczeniu, korzystając ze zdjęcia, zakładamy klawisze.

  Akcesoria do czyszczenia klawiatury

  Cyber szmatka 

  Źródło: bigboystoys.pl

  Zdaniem producenta, ta przypominająca „glut” szmatka, dociera do trudnodostępnych miejsc w klawiaturze i oczyszcza go ze śmieci i kurzu. Jak działa ten śmieszny gadżet? Odpowiedź znajdziecie oglądając poniższe filmiki. Który mówi prawdę? Oceńcie sami.

  Chusteczki do czyszczenia komputera

  Źródło: amazon.co.uk

  Nawilżane chusteczki przydadzą się zarówno do oczyszczenia klawiatury, jak i monitora. Nie kosztują fortuny, więc warto je nabyć, aby nie porysować monitora.

  Pędzelek do czyszczenia klawiatury

  Źródło: amazon.co.uk

  Pędzelek z długim cienkim włosiem pomoże wymieść brud spomiędzy klawiszy, a jak dobrze pomanewrujecie, to i spod klawiszy. 

  Sprężone powietrze 

  Źródło: amazon.co.uk

  To chyba najprostszy sposób na pozbycie się brudu. Oczywiście nie usunie wszystkiego, ale przynajmniej pozbędziecie się charakterystycznego „chrupania” klawiszy.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  ja przechylam trzesa nawet lekko postukuje, czasem az jestem szczerze zdziwiona ile okruchow tam jest....

  Najlepiej wyczyścić klawiaturę wyciągając wszystkie klawisze i przeczyścić folię patyczkiem do czyszczenia uszu nasączonym alkoholem. Trzeba jednak uważać aby nie uszkodzić klawiszy.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejgadzety.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Poczucie bezpieczeństwa to dla wielu osób jedna z najważniejszych wartości. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o własny dom lub mieszkanie. Inteligentne i nowoczesne technologie zapewniają...

  Najczęściej czytane

    Komplet pościeli nie musi być standardowy i nudny. Niecodzienna poś...
  Masz w domu niejadka, który gardzi codziennymi posiłkami? Zachęć dziecko...
  Słuchawek Bluetooth skierowanych do płci pięknej pojawia się na rynku...
  Kalendarze ścienne, biurowe i inne nie muszą być nieciekawe i nijakie. Gad...
  Tacos
  Owocowe kolczyki – to już było. Kanapkowe kolczyki –...
  Marzy ci się superwygodny rower? Nie wiesz, na co się zdecydować –...
  Wbrew pozorom powyższe gadżety nie są przeznaczone dla miłośników...
  Kto z nas, będąc dzieckiem, nie marzył o domku na drzewie? Niewielki...
  Był już stół kuchenny z klocków lego, stół gotujący, stół i obraz w...
  Żelazko Bosch, które samo się wyłącza, przenośne żelazko, bezprzewodowe ż...

  Ostatnie komentarze